protuzie

Ortodontie

Postata de Andrei_sdk cu 13 ani in urma.

Parca asa se numeste devierea dintilor in afara (protuzie). Cei 4 dinti din fata de sus au spatii mari intre ei si sunt iesiti in afara, atunci cand mestec sunt nevoit sa imi retrag putin mandibula iar cu dintii de jos practic imi ating gingia din spatele dintilor de sus.

Din cate am inteles se poate rezolva o astfel de problema destul de usor ,m-ar interesa:

1. cat costa si cat timp ar trebui sa port un aparat?
2. Cei doi dinti din fata au fisuri,dacate uiti foarte atent se vad, unul dintre ei este si putin ciobit din copilarie,asa ca nu stiu cat mai rezista si un tratament costisitor nu stiu daca ar fi cea mai buna investitie,poate ar fi mai bine sa-i imbrac ,sau sa-i extrag si sa fac implant.

Astept cu nerabdare raspunsul unui specialist.Multumesc anticipat :)

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Aparatul se tine 2 ani si costa destul de mult dar merita. Medicul stomatolog iti va da mai multe detalii evaluand situatia.

Dana

acum 12 ani

Aparatul ortodontic este singurul care te poate ajuta. Un tratament ca al tau poate dura destul de mult clasei de tratament in care esti tu.In ceea ce priveste dintii din fata se pot imbraca sau face niste fatete de portelan , DUPA efectuarea tratamentului ortodontic si alinierea corecta a muscaturii. Mult succes