Ortodontul v-a recomandat extractia maselelor de minte?

Ortodontie

Postata de unica cu 12 ani in urma.

Am fost cu fetita mea-13 ani-la ortodont, i s-a efectuat o radiografie panoramica, i s-au recomandat aparate cu braketi si mi-a zis ca, peste cativa ani, vor trebui extrasi molarii de minte. M0-am gandit ca a vazut ceva pe radiografie, de acolo indicatia. Dar, a doua zi, a fost si prietena mea cu fetita ei-12 ani-si i-a recomandat exact acelasi lucru. Este o procedura obisnuita? V-a recomandat si voua ortodontul?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 12 ani

Molarii de minte apar in jurul varstei de 24 de ani. Se cariaza destul de repede si atunci trebuiesc tratati sau scosi........ Probabil se refera la o anumita procedura,in viitor, legata de purtarea aparatului.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Se recomanda frecvent mai ales la pacientii care au inghesuiri dentare... dar nu numai.
Daca nu sint extrasi la timp, acestia pot compromite rezultatul obtinut dupa un tratament ortodontic, favorizind din nou inghesuirea dintilor din fata in momentul eruptiei molarilor de minte.

ps: in mod normal, molarii de minte erup in jurul virstei de 18 ani.

unica

acum 12 ani

Multumesc, nu ma hotarasem daca apelez si la alt ortodont sau nu, aveam indoiala asta. Mergem mai departe!

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului