Indreptare dinte cariat

Ortodontie

Postata de bujoradrian cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Ce tratament ar trebui sa urmez pentru ca un dinte aproape jumatate cariat sa fie rezistent in fata aparatului dentar (sa nu se rupa)? Multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Andrei Iacob

acum 11 ani

Buna ziua,
se poate face plomba sau daca dintele nu are nerv se pune coronita dentara.

Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

Eu as merge pe varianta cu plomba (+/- tratament endodontic, in functie de caz) pina la finalizarea tratamentului ortodontic, iar apoi pivot si coroana.
Dar mai trebuie vazut si despre ce dinte este vorba si daca tratamentul ortodontic necesita extractii sau nu.
Discutati cu ortodontul despre aceasta situatie.

bujoradrian

acum 11 ani

Este vorba de un incisiv.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

Ok, atunci nu intra in discutie extractia din motive ortodontice.

razvan

acum 9 ani

am si eu cateva carii cum sa ma scap de ele adica u sunt carii sunt niste gaurii ...