Help Me

Ortodontie

Postata de Latiffa Q cu 14 ani in urma.

De ceva timp am dureri de maxilar mai ales in dreptul urechii drepte.Mentionez ca pana si simpla miscare a maxilarului imi provoaca durere.Nu pot misca in stanga sau dreapta abia mestec,nici macar nu mi pot sprijini barbia in mana ca doare.
Ce sa fac la ce fel de medic sa merg?
Ce specialitate?
Stomatolog?

Raspunsuri (1)

Dr. Alexandru Ganuta

acum 14 ani

Buna seara.In principiu este vorba de o artrita temporo mandibulara.Trebuie sa vi se faca o serie de radiografii specifice articulatiei si apoi in urma consultului sa se urmeze un tratament cu administrare orala,infiltratii in articulatie si eventual raze ultrascurte. Nu trebuie sa va adresati unui stomatolog ci unui chirurg specialist in chirurgie maxilo faciala. Sanatate.Dr.Ganuta Alexandru