Extragerea fortata a dintilor de lapte pentru a lasa loc liber celor permanenti?

Ortodontie Implantologie Stomatologie

Postata de MembruMobileApp1515589192 cu 6 ani in urma.

Buna ziua. In urma unui consult la ortodont, fetitei mele de 6 ani, i s-a recomandat extragerea sub anestezie a dintilor incisivi laterali care sunt de lapte deoarece dintii incisivi centrali permanenti au crescut stramb. Chiar este asta o solutie? Nu ar fimai bine sa asteptam pana ii cad singuri si dupa ce-i cresc cei permanenti sa i se puna aparat dentar?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/cand-este-recomandat-sa-porti-aparat-dentar_15011

m.stanescu

acum 6 ani

Si eu am un baietel care acum are opt ani si am facut de cateva ori treaba asta(trei ori). Dintii i se clatinau si nu cadeau, medicul mi-a spus ca trebuie sa le facem loc celor definitivi. Dintii lui au crescut frumos si in voie, fara niciun fel de alte probleme.