este vorba de o infectie?

Ortodontie

Postata de DDANIELS cu 9 ani in urma.

buna ziua,ma numesc Danuta,am 34 de ani si in ultmul an gingiile de la dintii din fata mi s-au inrosit accentuat,mai ales partea inferioara spre dinti.Sunt ingrijorata ,desi nu ma dor,ar putea fi o infectie,Am folosit paste de dinti ma speciale,dar degeaba.

Raspunsuri (1)

Mirna

acum 9 ani

E vorba de gingivita, adica inflamatia gingiei. Iti recomand sa folosesti pasta de dinti bio si ata dentara dupa fiecare masa. Chiar daca e posibil sa sangerezi primele dati de la ata dentara, nu te speria, e normal. Sangerarea se va opri dupa 2-3 utilizari, iar gingia se va dezinflama. Poti folosi si apa de gura Mira de la Plantextrakt, care e un macerat din smirna, cu proprietati antiseptice si antiinflamatorii.