colt desprins din premolar

Ortodontie

Postata de dianaaa.ionescu cu 11 ani in urma.

Am un premolar plombat in graba acum 1 an si am insistat sa nu mi se puna pivot, fapt pt care plomba este putin cam mare. Prima problema a fost cand s-a spart un colt din exterior.. Mi s-a pus un inlocuitor, iar acum este ok. Problema este ca pe interior, celalalt colt nu s-a spart, ci s-a desprins de plomba ramanand agatat in radacina.. Ideea e ca nu s-a rupt, sta bine agatat, numai ca s-a dezlipit de plomba.. As vrea sa stiu daca mai e vreo sansa sa fie "lipit" de restul premolarului..sunt foarte socata..n-as vrea un pivot...Nu am decat 3 masele plombate si cu nerv obturat si ideea de a-mi fi taiat dintele ma macina psihic..

Raspunsuri (1)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

Doar cine va consulta va poate spune cu precizie daca dintele mai poate fi salvat sau nu.
Daca e fractura verticala si se duce un pic sub nivelul gingiei (si din descriere asta pare a fi), cu parere de rau pt dintele dvs, este numai bun de extras.