cat de grav este?

Ortodontie

Postata de razluca cu 11 ani in urma.

buna ziua.
fetitei mele de 5 ani i sa rupt dintisorul 4.1.este cam devreme dar asta i sa intamplat..problema noastra e alta i se clatina putin si dintele 3.1..ce sa intamplat oare cu ei?ce sa facem in continuare????astept raspuns cu nerabdare...
multumim

Raspunsuri (2)

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

buna seara,
la varsta de 5 ani cei doi dinti sunt de lapte (81 si 71, dinti frontali inferiori ). Asta inseamna ca trebuie cat de curand (in jurul varstei de 6 ani) sa iasa dintii definitivi. Din ce scrieti dvs nu-mi dau seama daca fetita a cazut si atunci s-a rupt dintele sau daca s-a rupt intr-un aliment. Daca s-a rupt in timp ce manca nu este nici o problema. Daca a cazut si s-a rupt atunci poate fi o problema. Situatia celui care se misca este la fel. este normal sa se miste la 5 ani. Daca se misca in urma unui accident, nu este bine.
Seara buna, Dr Cosmin Ulman

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 11 ani

Mai mult ca sigur fac pate din dentitia temporara. Ac***a in vedere ca se apropie varsta de eruptie a celorlalti , solutia de tratament este extractia ... Sanatate multa!