Arc aparat dentar

Ortodontie

Postata de andv15 cu 10 ani in urma.

Arcul de otel se monteaza dupa ce dintii au fost aliniati pentru ai trage in spate sau el poate indrepta in continuare dintii? Dupa ce dintii au fost indreptati se mai poarta aparatul pentru a-i fixa? Daca da, cat timp? Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

Dupa alinierea dintilor se monteaza un arc, el este inactiv, rolul lui este de a consolida rezultatele obtinute in urma tratamentului. Se poarta cateva luni, dupa caz. Daca nu se poarta atunci creste riscul de recidiva.