Aparat dentar

Ortodontie

Postata de dragoselu cu 11 ani in urma.

Buna ziua!Cand eram copil am cazut si mi-am rupt un incisiv central pe jumatate.A fost refacuta ulterior cu o plomba doar jumatatea rupta,scos nervul si tratat canalul.Acum urmeaza sa il refac din nou,cu o coronita,deoarece s-a inchis la culoare.Intrebarea mea este pot sa imi pun aparat dentar peste dintele refacut?Ma gandesc sa nu reziste presiunii si sa se rupa coroana.

Raspunsuri (4)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 11 ani

Buna ziua! Este de preferat sa faceti o coroana provizorie din acrilat (plastic) pe parcursul tratamentului ortodontic si la finalizarea acestuia una de portelan (deoarece apar modificari ale pozitiei, ocluziei, ale punctelor de contact...). Nu are de ce sa nu reziste presiunii ....

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

Buna ziua,

sigur se poate pune aparat dentar chiar daca va faceti o coronita pe incisivul central, fara nici un fel de problema.

Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

dragoselu

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Oana

acum 10 ani

Buna! Am 32de ani si probleme cu dintii inca de mica. In sfarsit sunt hotarata sa-mi pun aparat. Am fost la dr si mi-a spus ca jos nu este nici o problema, dar sus puerzand vreo 2 dinti, iar la canin am nervul scos cam de zece ani sa nu cumva sa se rupa in urma presiunii.
Acum eu trebuie sa ma hotarasc dc imi pun pe ambele arcade sau doar jos.
Ar rezista dintele care nu mai are nerv? Va multumesc!