Aparat dentar

Ortodontie

Postata de AnaStefania cu 12 ani in urma.

Buna seara!Am o problema,am dintii strambi,am fost la medicul meu ortodont si urmeaza sa mi se puna un aparat fix,insa inainte de asta trebuie sa mi se faca ''tractarea''(sau ceva de genu) a caninului,pentru ca altfel nu mi se poate pune,oare nu exista alta solutie decat sa am un inel de''acela oribil cu bracket pe canin?

Raspunsuri (9)

Medic Epuran

acum 12 ani

Medicul ortodont este cel mai în măsură să vă ofere soluţii legate de această problemă

AnaStefania

acum 12 ani

Stiu,e si normal,insa asteptam si alte sfaturi...

Medic Epuran

acum 12 ani

Din păcate nu vă pot da alte sfaturi, nefiind de specialitate stomatolog

Dana

acum 12 ani

Hi there

Ii poti spune medicului tau ca se poate face aceea "tractare" despre care vorbesti si cu un bracket normal pentru canin care are un mic "cirligut" de care se poate agata elasticul.
Mult succes

AnaStefania

acum 12 ani

Mersi pentru raspund,as vrea sa te mai intreb cate ceva...

AnaStefania

acum 12 ani

Insa ortodontul meu spune ca asa cu acest inel,se indreapta mult mai bine...nu stiu,oricum mi se pare inestetic,insa ce mai conteaza..."fara complexe" mereu imi spune asa,insa na...cam greu. Dar tractarea dintilor se face cu acest elastic indiferent ca e bracket/inel ? ( adica dintele trebuie sa se mute pe arcada aproximativ 3mm) Nu se poate doar cu bracket...sarma,aparat normal fix ,fara elastice,inele si tot felul?

AnaStefania

acum 12 ani

a,da m-am incurcat...ma gandeam ca te referi la acele gumite,care se intind aratand ca niste elastice :)
Da i-am zis ortodontului meu,am intrebat...de ce nu se poate pune direct aparat dentar fix cu bracketi(evident ca pe toti,si asa sa mute caninul) !? Insa a zis ca nu se poate,caci trebuie tractat,oare asa se procedeaza la canini? Spunea ceva si de bracketi in spatele dintilor(care nu mi se pot pune tocmai din cauza lor)...

maria p.

acum 12 ani

daca vrei si sfatul altui specialist iti recomand cu incredere pe cineva de la Imperial dent, sunt foarte buni. ii poti vizita la unul dintre cele 3 sedii: piata delfinului, piata alba iulia si piata Victoriei sau pe http://www.imperialdent.ro/
unde poti sa-i intrebi ce te intereseaza si-ti vor raspunde chiar daca nu esti pacientul lor :)

AnaStefania

acum 12 ani

deja cazul e rezolvat,multumesc oricum