anomalie dentomaxilara clasa iiia

Ortodontie

Postata de nicolee cu 14 ani in urma.

Mi s-a realizat o disjuncţia intermaxilară (desfacerea suturii mediopalatine, având drept urmare mărirea transversală a maxilarului superior).
Deci mi s-a practicat osteotomii maxilare cu fixarea si activarea dispozitivului de osteodistractie.
In urma activarii dispozitivului de osteodistractie am "ramas" cu o diastema de 7mm.In cateva zile mi se va repune arcul aparatului dentar(taiat in timpul interventiei chirurgicale)
Intrebarea mea este:"in cat timp se va inchide aceasta diastema, sau mai bn spus in cat timp se "strange" fiecare mm al acesteia?"
Va multumesc pentru raspunsuri.

Raspunsuri (1)

irina

acum 14 ani

buna.sunt studenta la medicina dentara. sunt si eu cam cu aceeasi problema. va urma cat de curand sa fac si eu o disjunctie. eu te sfatuiesc sa nu te sperii pt k nu vei ramane cu acel spatiu de 7 mm. aparatul dentar pus va trage la fiecare activare de dintisorii tai si va pune intr-o pozitie corecta. asa ca nu fi suparat pt k vei arata super la sfarsitul tratamentului.