Operatie lia, lcm & menisc?

Operatie ortopedica

Postata de Utilizator11702812792 cu 4 luni in urma.

Am fost operat de LIA, LCM & MENISC IN 29 SEPTEMBRIE cand am inceput recuperarea kinetoterapeutii au constatat ca am facut aderente (piciorul nu mai mergea flexat)si a trebuit sa fiu operat ! Problema è ca si acum merge la fel de greu il ducem cu forta in 90° cu dureri si tipete si dupa 5 minute daca il las pornesc de la 10° iar si asta in fiecare zi🥺 doctorul imi spune ca trebuie tras agresiv de el pana isi da drumu... nu stiu ce sa mai fac trag de el cat pot si parca e "sudat" dureri am si pe timpul nopti de nu pot dormi cu toate ca am tratament... oare a mai patit cineva asa ceva???

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa tii cont de sfatul medicului tau, deoarece el cunoaste cel mai bine situatia ta medicala si recuperarea necesara in urma operatiei.

Cu toate acestea, daca te confrunti cu dureri si disconfort semnificative in timpul recuperarii si tratamentul actual nu pare sa fie eficient, ar fi bine sa comunici cu medicul. Poti sa-i explici in detaliu simptomele tale si sa-l intrebi daca exista alte optiuni de tratament sau terapii de incercat.

De asemenea, poti sa soliciti si a doua opinie medicala de la un alt specialist pentru a obtine mai multe perspective asupra situatiei tale si a descoperi daca exista alte solutii pe care le poti incerca.

In timpul recuperarii, este important sa respecti programul de kinetoterapie si sa urmezi sfaturile si indicatiile terapeutului fizic. De asemenea, poti discuta cu terapeutul fizic despre modul in care poti adapta exercitiile pentru a diminua disconfortul si durerea.

In cazul in care durerile sau simptomele persista sau se inrautatesc, este important sa consideri o noua evaluare medicala pentru a exclude orice complicatii sau probleme suplimentare.

Retineti ca fiecare persoana este unica si recursurile post-operatorii pot varia. Impartasirea experientei cu alti oameni care au trecut prin aceeasi interventie chirurgicala ar putea oferi sprijin emotional si sfaturi utile.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/durerile-de-genunchi_9034