In cat timp se reface o ruptura partiala de ligament?

Operatie ortopedica

Postata de MembruMobileApp1507051691 cu 6 ani in urma.

Buna ziua. Am calcat stramb pe 14 mai la fotbal. Am fost la spital unde mi s-a facut o radiografie si mi s-a zis ca e doar o entorsa si sa o tratez acasa normal. Am stat pana la inceputul lui august si durerea si umflatura nedisparand complet, m-am gandit sa fac un consult mai amanuntit. La Ecografie mi-a descoperit "Ligament talo-fibular anterior cu grosime de 3mm, cu aspect usor hipoecogen si hiperemie vasculara, asociind adiacent cantitate mica de lichid de 6.5/5 mm." Fina lama de lichid periferica de 1.5 mm in jurul tendonului scurt fibular, fara anomalii tendinoase vizualizate. In rest fara anomalii. Concluzii:Aspect sugestiv pentru intindere/ruptura partiala ligament talo-fibular anterior."
Mai am o saptamana jumatate si fac 5 luni de la accident si durerea si umflatura nu au disparut.
In cat timp de acum incolo s-ar vindeca o asemenea leziune? Mentionez ca sunt o persoana activa, si desi mi s-a spus sa stau locului nu prea am reusit acest lucru.

Raspunsuri (3)

MembruMobileApp1507051691

acum 6 ani

1.5 mm in jurul tendonului scurt fibular*
Aspect sugestiv pentru*

MembruMobileApp1507051691

acum 6 ani

1.5 mm in jurul tendonului s_c_u_r_t fibular*
Aspect s_u_g_e_s_t_i_v pentru*

nu inteleg de ce imi cenzureaza unele cuvinte

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/entorsa-de-glezna_1618