Dacă fac clexane creștere glicemia ?

Operatie ortopedica

Postata de Miron cu 5 luni in urma.

Am o operație de menisc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Daca utilizati clexane (enoxaparin) in urma unei operatii de menisc, este posibil sa observati o crestere temporara a nivelului de glicemie. Acest medicament poate afecta metabolismul glucozei in organism, ceea ce poate duce la o crestere temporara a nivelului de zahar din sange. Cu toate acestea, multi factori pot influenta nivelul glicemiei, inclusiv stresul postoperator, durerea si alte medicamente pe care le poate lua pacientul.

Este important sa mentionati acest aspect medicului dumneavoastra, astfel incat sa poata monitoriza nivelul glicemiei si sa ia decizii adecvate in legatura cu tratamentul dumneavoastra postoperator. Este posibil sa fie necesare ajustari ale medicamentelor sau dietei pentru a controla nivelul glicemiei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/ce-implica-recuperarea-si-cum-poate-fi-prevenita-ruptura-de-menisc_20274