Copil 12 ani cu lichid la genunchi, recomandari?

Operatie ortopedica

Postata de MembruMobileApp1518094132 cu 6 ani in urma.

Buna ziua,
In decembrie 2016 fetitele mele au avut un accident rutier (pietoni), fetita cea mare 12 ani) fiind lovita si la genunchi. Acuza durere de genunchi, o calmam cu nurofen si in ritmul asta am ajuns in septembrie 2017 cand de la Medicina Sportiva ni s-a dat trimitere la recuperare pentru picioare.

Am facut recuperarea, dar in noiembrie genunchiul traumatizat a inceput sa se umfle,
Am ajuns la spital, i s-a scos lichidul, a fost imobilizata cu gips si asa de vreo 3 ori.
Ultimul gips scos fiind pe data de 05.02.2018. In momentul scoaterii, genunchiul era bine, a doua zi umflandu-se din nou, semn ca a colectat lichid.
Am facut copilului si rmn.

Acesta este rezultatul rmn-ului fara "in limite normale":
La nivelul cartilajului retropatgelar in treimea medie se evidentiaza hipersemnal PD FS de 7, 7 mm diametrul transvers pe toata grosimea cartilajului cu intreruperea conturului sau extern (fisura in cartilaj).
Retinacul medial cu leziune grad ll.
Ligament incrucisat anterior cu aspect ingrosat si hipersemnal PD FS (leziune grad ll).
Ligament incrucisat posterior cu accentuarea buclei.
Acumulare de lichid importanta dispusa la nivel intraarticular si in bursa suprapatelara (16 mm grosime).
As dori sa stiu daca cineva poate rezolva aceasta problema. Noi suntem din Pitesti, Arges si as vrea sa vin cu copilul la sigur.

Multumesc.
O zi buna.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.