Ce ma sfatuiti sa fac? Cat de grav este?

Operatie ortopedica

Postata de MembruMobileApp1503553598 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, De cateva luni am niste dureri in partile laterale ale genunchiului mai exact in zone Ligamentelor colaterale din interior si externe atat la drept cat si stang si tot in acele parti imi troncane la fiecare micare. Acum o saptamana am facut RMN la ambi genunchi, iar in rezultatul RMN imi spune ca urmatoarele:
Rezultat Genunchi drept: Se evidentiaza ruptura incompleta LIA, in proportie de 50%, la nivelul ambelor fascicule in 1/4 distala; moderat epansament lichidian intra-aricular difuz si retropateral; fisuri gradul II si II la nivelul conului anterios al meniscului extern, in plan transversal; leziune chistica cu diametrul de 1.1 cm localizata adiacent fetei laterale a venei poplitee, aparent cu un mic canal de comunicare(fistura?). Se recomanda angiografie sau inteventie cu SDC.
Ce ma sfatuiti sa fac? Cat de grav este? Este indicata o fisioterapie?
sau artroscopie? ce credeti ca este mai bine...?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/ligamentele-si-tendoanele_1645