Afectiune genunchi?

Operatie ortopedica

Postata de Andreea cu un an in urma.

Buna ziua,
Am primit astazi rezultatul testului RMN la genunchiul drept nativ.
Concluzii: Leziune edematoasa ligament incrucisat anterior la nivelul insertiei tibiale si epansament lichidian in cantitate mica in bursa supra-retropaterala, intraarticular, recesuri periarticulare.
Este necesara o interventie chirurgicala la aceste concluzii?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

danb

acum un an

In primul rand n-ai zis ce ai clinic.
In al doilea rand ar trebui sa intrebi medicul care a recomandat rmn ul.
In al treilea rand medicul ar trebui sa se uite si pe imagini, nu doar pe interpretarea radiologului.
Dar ca raspuns mega speculativ la intrebarea ta, cel mai probabil, nu sigur, dupa ce scrie in RMN, nu e de operat.
Dar trebuie contextul full. Operatia e lucru mare, nu se intreaba chestii de genu in baza a asa putin informatii.