Miopie agravata?

Operatie oftalmologica

Postata de Utilizator21637055143 cu 2 ani in urma.

Buna ziua.
Sunt un profesor miop (OS -6; OD - 20). Fac regulat controale si port ochelarii indicati si totusi constat ca starea mea se agraveaza. La ultima consultatie mi s-au dat asigurari ca situatia e sub control, dar de doua saptamani ma trezesc cu vederea incetosata. Anul trecut, pe fondul unui episod virotic (o fi fost sau nu COVID, nu stiu..) am avut niste simptome ciudate: nasul si cerul gurii reci. Medicii ORL-isti mi-au spus ca nu vad nicio problema de natura medicala. Poate fi ceva neurologic, iar asta sa aiba legatura si cu ce mi se intampla acum, cu vederea?
In plus, la analizele de sange, valoarea vitaminei A este in paramentrii normali, dar vitamina E e peste limite. Se mai impune administrarea de Myoops, Mirtilene Forte si Vitreoxigen?
Va multumesc pentru ajutor.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377

Utilizator21637688128

acum un an

Am fost sfătuit să iau Visoptic Duo de către un oftalmolog în scopuri de prevenire. Întrucât are compoziție naturală, pentru organism va fi cu siguranță benefic. Am urmat această recomandare și am rămas mulțumită. Am fost foarte încântată de compoziția produsului – un întreg complex de vitamine și extracte din fructe de afin și Rosa canina. În plus și acidul hialuronic. După ce am terminat să administrez întregul curs, am constatat că capacitatea mea de a vedea obiectele a devenit mai clară.