Ciuperca unghiilor de la picioare?

Onicomicoza unghiei

Postata de Miclea Delia cu 3 luni in urma.

DE ANI DE ZILE SOTUL MEU FOLOSESTE DIVERSE TRATAMENTE PTR UNGHILE DE LA PICIOARE FĂRĂ NICI UN REZULTAT .ELE SUNT DESLIPITE DR JUMĂTATE SI ALBICIOASE .NU MIROS .EXISTĂ VREUN TRATAMENT ACASĂ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Ciuperca unghiei, cunoscuta medical ca onicomicoza, poate fi persistenta si greu de tratat. Ea poate sa fie rezistenta la diverse tratamente folosite. Exista anumite remedii naturale care pot ajuta, dar este important de mentionat ca acestea pot varia ca eficienta de la persoana la persoana.

Ulei de oregano: Amestecati 2-3 picaturi de ulei de oregano cu o lingura de ulei de masline sau de cocos si aplicati pe unghia afectata.
Otet de mere: Inmoaie picioarele in otet de mere nediluat timp de 15-20 de minute pe zi.
Uleiul de arbore de ceai: Aplicati ulei de arbore de ceai pe zona afectata de doua ori pe zi.
Usturoi: Aplicati zilnic suc de usturoi pe unghia afectata, timp de minim doua saptamani.

Adesea, ciuperca unghiei poate indica o problema de sanatate mai profunda, cum ar fi diabetul sau un sistem imunitar slab. Daca tratamentele acasa nu ajuta, sotul tau ar trebui sa consulte un dermatolog pentru un diagnostic corect si un tratament mai eficient.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scapa-definitiv-de-ciuperca-unghiei_16087
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/scapa-de-ciuperca-piciorului-cu-remedii-la-indemana_16794