Lipici "Picatura" pe deget - spalat pe față - afecteaza ochii?

Ochi rosii Operatie oftalmologica

Postata de just_asking cu 6 ani in urma.

Buna seara,

Acum 2 zile, am folosit lipici "Picatura" pentru a repara o pereche de incaltaminte si mi-a ramas putin pe un deget.
M-am spalat dupa aceea pe maini cu apa (calda), iar apoi si pe față, fara sa-mi dau seama ca n-ar trebui. Lipiciul de pe deget e posibil sa fi fost deja uscat, nu mai retin cat trecuse de cand umblasem cu el, un minut sau mai mult... Plus ca ochii erau (in principiu) inchisi cand m-am spalat pe față.
De vazut vad bine, practic nu am simptome si sunt mai mult de 2 zile de atunci. Atunci pe moment am avut o vaga senzatie de usturime a ochilor, dar eram si f obosit si, de obicei cand ma spal pe față, am cam aceeasi senzatie. Nu mi-am spalat ochii, cum e recomandat in astfel de situatii, decat foarte putin/superficial si in ziua urmatoare...
Am de ce sa-mi fac griji sau sa merg la un doctor? Poate afecta ochii in vreun fel?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

just_asking

acum 6 ani

Substanta principala din "Picatura" vad ca e Etil - 2 Cianoacrilat.
Din cate am cautat, sunt slabe sanse sa provoace daune care sa persiste, mai ales ca nu mi-a sarit direct in ochi...
Totusi, m-ar ajuta niste pareri, mai ales de la persoane care sunt in domeniu.