Operatia pentru deviatie de sept se poate face si la 60 de ani?

Obstructiei reversibila a cailor respiratorii

Postata de Mocanu Ion cu 2 luni in urma.

Am probleme de 3 săptămâni nas înfundat.respir greu.La contro mi s-a spus că trebuie operat.deviatia de sept.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Deviatia de sept se poate opera si dupa varsta de 60 de ani, deoarece nu exista o limita de varsta pentru aceasta procedura chirurgicala. Faptul ca aveti nasul infundat si ca respirati greu sunt simptome comune ale deviatiei de sept si pot fi ameliorate semnificativ prin interventia chirurgicala.

Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre riscurile si beneficiile acestei operatii inainte de a lua o decizie. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dumneavoastra specifica si sa urmati recomandarile acestuia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Deviatia-de-sept-si-rinoplastia/deviatia-de-sept-cat-de-grava-este-si-cum-se-trateaza_15818
sfatulmedicului.ro/Deviatia-de-sept-si-rinoplastia/deviatia-de-sept-cauze-simptome-tratament_7908

Va dorim multa sanatate!