Aspinare alimente?

Obstructiei reversibila a cailor respiratorii

Postata de DIANA cu 6 luni in urma.

Bună ziua.. astazI am înghițit greșit o bucățică mica de sfecla. Am încercat sa tușesc sa o eliminar dar nu am reușit. Exista riscul de a ma sufoca cu ea? Pot sa respir dar simt ceva în gât.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

In cazul in care puteti respira si nu va simtiti sufocat, riscul de a va sufoca cu bucatica de sfecla este redus. Cu toate acestea, este important sa aveti grija in aceasta situatie.

Daca va simtiti incomod sau aveti senzatia ca bucatica de sfecla va provoaca o senzatie de gat iritat, incercati sa beti apa sau alte lichide calde pentru a ajuta la inmuierea bucaticii si la inghitirea ei mai usoara. De asemenea, puteti manca o bucata de paine sau consuma in mod regulat alimente solide pentru a incuraja inaintarea bucaticii in tractul digestiv.

Daca senzatia de disconfort persista sau apar alte simptome, cum ar fi dificultati respiratorii, dureri sau intepaturi puternice in gat, este important sa cautati asistenta medicala imediata. Un medic ar putea evalua situatia si va poate oferi sfaturi sau tratament adecvat, daca este necesar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/prim-ajutor-in-caz-de-inec-cu-alimente_18098