Vreau sa slabesc.

Obezitatea

Postata de andra123 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am o problema, de la o vreme am inceput sa iau in greutate, burta incepe sa imi creasca , celulita peste tot, uras asta.Nu eram asa dar de la o vreme am inceput sa mananc mai mult, dar nu in exces si totusi ma ingras. Inainte mai faceam si ceva sport, dar m-am lasat de la o vreme. As vrea sa slabesc la loc, nu sunt foarte grasa dar am in jur a 55 km si sunt putin obsedata ( daca as putea spune asa) de imaginea mea. Ma puteti ajuta cu un sfat, sau un fel de dieta ceva?!Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru a afla orientativ cate kilograme aveti in plus, puteti calcula indicele de masa corporala (greutatea / inaltimea la patrat). pentru o greutate in limite normale indicele trebuie sa fie intre 20 si 25. pentru a slabi, ideal ar fi sa consultati un medic nutritionist, dar daca nu puteti acest lucru, exista o foarte mare varietate de diete. cateva exemple puteti gasi si pe acest site unde ne-ati scris, urmand acest link: //sfatulmedicului.ro/index.php?module=searchSphinx&search=1&words=dieta+slabire

va urez o zi buna