Vreau sa scad in greutate

Obezitatea

Postata de AlynLion cu 8 ani in urma.

Buna seara.Momentan am 110 kg. si 1,77 inaltimea ,am TOC si am avut depresie,iau medicamente antidepresive care odata cu ele am crescut in greutate dar si cu alimentatia dezorganizata.In ultimul an am mancat foarte multe dulciuri pe zi si mult fast food.Nu obisnuiesc sa mananc multa mancare insa dulciurilor nu pot sa le rezist.In fine.Nu am bani de medici nutritionisti dar mentionez ca vreau sa slabesc.Ce exercitii fizice as putea urma si ce regim?Cum as putea sa dau jos aprox.25-30 kg?Astet orice sfat.Apropo,ma incadrez la obezitate morbida?Noaptea sforai ,e si de la greutate?Am noroc ca sunt inalt dar am burta mare si soldurile (in rest e ok).Ce as putea face?Ce sport si ce miscare as putea face?Nu vreau sa urmez diete care baga oamenii in spital,vreau ceva simplu si eficient.Ma uitam si la pastilele de slabit gen visislim ,alevia silfide de slabit..dar mi-e frica sa le iau ptr.ca sa nu patesc ceva.Voi ce ma sfatuiti?Orice indrumare e folositoare.Multumesc mult

Raspunsuri (4)

AlynLion

acum 8 ani

Mentionez ca am 21 de ani.

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara. Faceti psihoterapie pentru TOC? Daca da, psihoterapeutul dvs este cel ca va ajuta si din acest punct de vedere.

AlynLion

acum 8 ani

Din pacate nu fac,fiindca nu imi permit deocamdata.In viitor sper sa reusesc asta.Ce specialist m-ar mai putea ajuta?

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Psihoterapie cognitiv-comportamentala, v-ar fi de folos.