Trebuie sa consult un medic endocrinolog?

Obezitatea

Postata de Lidiushk cu 12 ani in urma.

Am 18 ani și 84 de kg la înălțimea de 168cm.Deci e clar că sunt obeza.Fac gimnastică aerobică de 3 ori pe săptămână, nu mănânc după ora 18:00(doar fructe în cazul în care simt că-mi este prea foame), nu mănânc gras,prăjeli, glicemia o am 88 iar colesterolul 102.Calciul și magneziul se află în parametrii normali.Ceea ce mă îngrijorează e că nu slăbesc și am un tremurat al mâinilor pe care nu pot să îl controlez.Ce sfaturi îmi recomandați?Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Nu esti obeza, dar la limita intre supraponderala si obeza. Acest regim de viata descris, de cand il ai? Este important nu doar CE mananci, dar si CAT. Chiar daca mananci alimente sanatoase, daca acestea sunt in cantitate prea mare, nu vei slabi eficient. In plus, incearca sa te detasezi un pic, sa nu fii incrancenata in lupta asta. Eu de fiecare data cand ma chinuiam sa slabesc, parca mai abitir nu slabeam sau f f lent, iar cand aveam un regim sanatos de viata dar fara sa ma gandesc tot timpul la asta, slabeam in mod natural cateva kg. Ideea este sa iti schimbi stilul de viata si sa nu astepti rezultate peste noapte. Ar fi indicat un consult endocrinologic si o dieta de la un medic nutritionist. Am uitat sa spun: fara pastile minune, ceai verde, cafele etc in exces. acestea iti vor deregla metabolismul si nu vei reusi nimic. Desigur, evita alcoolul si mancarea prea sarata. O sa fie bine, ai sa vezi. Dar e important sa vezi daca nu ai o dereglare endocrinologica sau un chist ovarian, cum am avut si eu la varsta ta, acum cativa ani. Tin pumnii. P.s: eu am slabit mult cu jogging.

Lidiushk

acum 12 ani

Ms mult pt sfaturile tale!Într-adevăr am avut un an stresant(bac.,atestat profesional,examene cu școala de conducere), încât nu am avut timp să-mi fac un program regulat de mâncat......de la începutul lunii noiembrie am început să conștientizez și să încep să iau măsuri.Progrese s-au văzut dar nu mari......am scăzut in cm în special in zona taliei și musculllatura s-a regrupat.Kilogramele au rămas aceleași.Sunt conștientă că sunt o persoană masivă(construcția e de această natură) dar e frustrant să știi că ești o persoană tânără care nu te încadrezi în tiparul tinerilor de această vârstă și mereu trebuie să te lupți cu propriul corp!La începutul lunii octombrie o să te ascult și o să merg la endocrinolog și nutriționist.p.s. Nu consum alcool, nu fumez, beau 3în1 din când în când...singurul viciu e ciocolata de care eram dependentă, acum mănănc jumate de baton la o săptămână...cv de genul.

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

cred ca este bine sa incepi o psihoterapie si sa mergi si la mutritionist
corpul vorbeste despre noi ,despre suflet