Tratament medicamentos obezitate?

Obezitatea

Postata de Raluca_Dinu cu 2 ani in urma.

Buna ziua,
Caut ajutor specializat pentru o persoana apropiata care are un istoric de peste 40 de ani de diete drastice, a incercat deja clinicile pentru slabit care pun accent pe nutritie si o prima sesiune de consultanta psihologica. Problema este mult mai profunda, are probleme serioase de somn si nu mai poate tine asa usor o dieta, in plus a fost f descurajata. Nutritionistii nu sunt se acord nici macar cu suplimente alimentare, psihologul nu s-a gandit la un psihiatru...la ce medic ar trebui sa mearga pentru niste analize mai complexe care sa poata sa ia in considerare si tratamentul medicamentos? Problema este chiar serioasa.

Multumesc mult!

D.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Obezitatea/obezitatea_881

Raluca_Dinu

acum 2 ani

Multumesc! La aceasta doamna a fost persoana de care va spuneam. Desi are probleme serioase, nici macar nu i-a facut un control endocrinologic! Am inteles ca este recomandata, dar nu isi face mereu treaba bine si nu mai vrem sa mergem acolo. Nu este posibil sa fii medici si sa nu fii acord nici cu paleative, sa nufaci analize amanuntite si sa te bazazi strict pe niste diete din catalog. Va rog frumos, aveti o recomandare mai serioasa?