sunt la greutatea normala?

Obezitatea

Postata de sefy2000 cu 10 ani in urma.

buna ziua! am 14 ani, 1.65 si 49 kg.am greutatea normala??
niste sfaturi va rog despre o alimentatie sanatoasa. va multumesc!!

Raspunsuri (2)

Violeta-M

acum 10 ani

Calculeaza indicele de masa corporala si cauta si tu pe net mai departe.Formula: Greutatea actuala(kg)/[inălțimea(m)]2.Sfaturi:nu fuma,nu bea alcool,nu manca prea multe dulciuri,mergi la alergat sau fa ceva sport,cat mai putine chestii prajite in ulei,fructe si legume cat mai colorate zilnic,poti manca peste,seminte de diverse feluri,alune,migdale.Da stiu,suna din reviste,dar se pare ca asta recomanda toata lumea in sens mare si culmea,chiar functioneaza :D

bogdan765

acum 10 ani

Esti in perioada cresterii, nu trebuie sa ai astfel de preocupari.Daca ai o alimentatie normala, eu zic ca e bine.Daca vrei sa te ingrasi, desi nu recomand, poti manca mai multe calorii, dar nu numai dulciuri, snacksuri si fast food, ci mananca mancare normala, cam din toate grupele de alimente, si fructe, legume, carne, peste, oua, lactate, paine, cereale, seminte, nuci etc.Oricum la 14 ani corpul consuma multa energie cu cresterea, poate si tu esti genetic mai slabuta, dar iti recomand sa nu faci nimic deocamdata pt ca, corpul trebuie sa se dezvolte in ritmul lui.Dupa 18 ani incolo daca esti tot sp***a, poti sa mergi la sala si sa mananci sanatos si vei arata foarte bine.Nu trebuie sa te ingrasi ca sa arati bine, exista si alte metode, dar deocamdata stai linistita si vezi-ti de copilarie si adolescenta.