stagnez de mult timp

Obezitatea

Postata de Valeria22135779 cu 12 ani in urma.

Sunt obeza gradul 3, am avut 148 de kg, in martie 2010 am inceput o dieta personalizata construita de medicul endocrinolog, 1200 calorii pe zi/ hipocalorica si hiposodata.In luna august 2011 aveam 115 kg, de atunci nu am mai slabit deloc, din contra observ ca uneori ma umflu in abdomen .Dieta am tinut-o strict 1 an, cum mi-a spus d-na doctor, dar am trecut la alte meniuri insa tot nu depaseam 1200 de calorii pe zi. Gresesc undeva si nu stiu unde...cum pot sa-mi dau seama sau unde sa gasesc ajutor.Vreau sa am un mod de viata bun si sa mananc sanatos. Va multumesc !

Raspunsuri (5)

Nu gresiti, medicul greseste !

acum 12 ani

Sunt oameni care mananca mult si sunt slabi si altii care mananca f. putin .- ca dvoastra - si sunt grasi. De aici reiese clar ca nu mancarea este de vina ci organismul, adica metabolismul.
Organismul dvoastra are un metabolism lent si nu slabeste nici macar cu mancare putina.
SIngura cale de a reduce in mod natural kg in plus este restabilirea metabolismului. Acest lucru se poate face de ex. cu remedii homeopate, cu ajutorul remediului constitutional gasit de un medic homeopat adevarat (nu mergeti la amatori, indiferent de renume). Poate mai exista si alte solutii...una pe care stiu ca functioneaza este "dieta" Metabolic Balance, care insa nu nu este o dieta de infometare care oricum nu ajuta la nimic ci una de stimulare si redresare a metabolismului.

Valeria22135779

acum 12 ani

Multumesc mult! Luni am programare la endocrinolog si voi aduce in discutie cele spuse de dv. Va voi tine la curent.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa fiti reevaluata de medicul endocrinolog, obezitatea constituie si o afectiune endocrinologica. un regim alimentar trebuie completat de un regim de exercitii fizice conforme cu afectiunile asociate (daca este cazul).

Valeria22135779

acum 12 ani

Da d-na doctor, chiar luni am programare la endocrinolog...fac si diferite exercitii fizice cam 15-15 minute pe zi . de doua sau trei ori pe saptamana plimbari pe malul marii cam 2-3 ore,urcat scari de doua ori pe saptamana 15-20 minute. As avea nevoie de o sala speciala dar nu-mi permit, nici macar sa-mi cumpar o bicicleta stationara care ar fi foarte buna.
Multumesc mult pentru raspuns...voi scrie ce am stabilit cu endocrinologul.

mariana popa

acum 12 ani

http://eliberareemotionala.ro/intrebari-si-raspunsuri/controlul-greutatii/

urmareste site-ul, este un blocaj energetic si mental