singulair -efect ingrasare?

Obezitatea

Postata de [email protected] cu 12 ani in urma.

Iau singulair si zyrtex de 6 luni si am observat ca m-am ingrasat 5 kg in perioada asta, tin regim si slabesc foarte greu, innainte slabeam destul de repede. Ce sa fac, cum as putea slabi , sa nu fie de la medicamente?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nici unul dintre aceste medicamente nu determina ca efecte secundare, cresterea in greutate. Ar f bine sa aveti un regim alimentara echilibrat, cu 3 mese principale ale zilei, cu raport optim de proteine, glucide si lipide, beti lichide multe (apa minerala sau plata, sucuri neacidulate), asociat cu un regim de exercitii fizice (un sport, aerobic) de minim 3 ori pe saptamana.
Ar fi bine de calculat un indice de masa corporala (IMC sau BMI): greutate (kg) / inaltime (m) la patrat (normopenderal: 19-24,9kg/mp)

Diana Miron

acum 9 ani

Deși pe prospectul de la Singulair nu scrie că poate să te facă să te îngrași, să știi că asta ar putea fi cauza. Am discutat cu mai mulți medici și toți o țin pe-a lor, că Singulair nu are astfel de efecte secundare. Dar forumurile străine sunt pline de oameni care se confruntă cu aceiași problemă. D-na Dr. Cristian Irina, eu iau Singulair de 3 luni. Am un regim alimentar foarte echilibrat, nu consum dulciuri și sucuri din comerț, mezeluri, găsimi, etc., sunt foarte atentă la caloriile îngerate, fac zilnic 30 minute de exerciții aerobe și 30 min. anaerobe și urc pe munte în fiecare weekend, trasee grele, de 6-10 ore/zi. Cu toate acestea, de când iau Singulair mă tot îngraș. Am pus 6 kg în 2 luni și deja îmi e aproape imposibil să le dau jos. Singurele modificări pe care le-am făcut față de situl de viață anterior Singulair a fost să măresc activitaea fizică și să mănânc mai puțin. Așa că mai gândiți-vă atunci când dați vina pe obiceiurile alimentare și stilul de viață al pacientului.