salutare ..

Obezitatea

Postata de Dapeg cu 7 ani in urma.

Salut! Ma numesc Cosmin, am 17 ani, sunt supraponderal cu o greutate de 90 kg
, cu o inaltime de 1,73 cm , Ce-mi recomandati ? ( repede ).
Multumesc !!

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna ziua Dapeg! "Repede", dupa cum doresti, iti recomand analize pentru tiroida si hipofiza, apoi un psihotrapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala - astfel, vei intelelge de ce te-ai ingrasat si vei invatat sa controlezi acei factori care au avut impact vizibil asupra ta. Posibil sa ti se recoamande si practicarea a "ceva" (exercitii la sala, de ex), plimbari, mers rapid (dar nu alergare!). Daca apelezi la p***aile carora li se face reclama (pastile si diete) risti, pe de o parte, ca dupa terminarea acelor lucruri sa te ingrasi mai mult, sau, pe de alta parte, sa iti afectezi sanatatea pe termen nedeterminat, asa cum au facut si unele dintre vedetele noastre...
Succes!

Cosmin

acum 7 ani

Mulțumesc! Este c-am mult de umblat pe la doctor ......