Reductil

Obezitatea

Postata de stan.cristina cu 14 ani in urma.

Am 18 ani si sunt obeza de la 11 ani.Am incercat sa slabesc prin diverse metode dar mai rau m-am ingrasat.Am incercat chiar si sa slabesc incet un kg la 1-2 saptamani, dar tot le-am pus la loc.Am auzit de Reductil si am zis sa incerc. Ce efecte poate avea? Nu am nici o problema de sanatate care apare la contraindicatii si nici nu am avut probleme de sanatate grave pana acum. Cam cat ar trebui sa urmez tratamentul?
Exista consecinte care pot aparea in viitor datorita acestui medicament?
Ce imi recomandati?

MULTUMESC

Raspunsuri (6)

DR LORETA GAVRILA

acum 14 ani

Reductilul este un medicament care actioneaza la nivel creierului inhiband senzatia de foame. Cu siguranta ca fiind o medicatie care actioneaza central are numeroase reactii adverse iar efectul de scadere in greutate nu apare in absenta unei alimentatii corecte si adecvate. Sunt convinsa ca ati incercat multe metode de slabire dar cu siguranta nu au fost cele adecvate. In primul rand trebuie evaluate obiceiurile alimentare, adica mai precis notate toate alimentele consumate intr-o zi, atat in conditii normale cat si in zile in care sunteti stresata, frustrata, la petreceri... Dupa ce evaluati cu toata sinceritatea cantitaea si tipul de alimente, va trebui sa identificati greselile alimentare, sa stabiliti tintele si perioada rezonabila in care vreti sa le atingeti. Alimentatia "controlata" este foarte importanta. Se vor lua trei mese principale formate din legume si carne sp***a, peste sau branza sp***a. Se permite cel mult o felie de paine neagra dimineata eventual la pranz. Sunt interzise dulciurile, zaharul si produsele zaharoase, produse de patiserie, miere, fainoase, cartofi, sucuri, fructe confiate, grasimi, prajeli, sosuri... Se poate consuma un fruct ca si gustare in prima pare a zilei. Exercitiile fizice sunt obligatorii.
In concluzie cred ca nu Reductilui va face "minuni" ci mai degraba vointa dumneavoastra de a avea o alimentatie normala si un corp sanatos.
Loreta Gavrila

CIPRIANA

acum 14 ani

Eu am slabit 8 kg in 4 luni. Am urmat un regim ca cel indicat aici de Dna doctor. Am renuntat la paine si dulciuri, la cartofi prajiti, fripturi, dar cateodata am mancat cate un pic de mamaliga cu ceva acolo.
Nu am flamanzit, dar am mancat salate cu ulei foarte putin (cu salata verde, rosii, castraveti, boabe de porumb, ceapa, usturoi, ridichi, verdeata de patrunjel, telina, morcov ras), lapte batut, supe si ciorbe, carne la gratar, carne de pui fiarta, fructe dar nu din cele prea dulci, branza de vaci, lapte degresat, sucuri naturale, ceaiuri neindulcite, rar cate un ou fiert chiar taiat in salata.
Nu am mancat niciodata dupa 6-7 seara oricat mi-era de foame.
Am facut si miscare, seara cate un pic de gimnastica asa cum imi aminteam ca faceam la orele de sport de la scoala.

tyara

acum 14 ani

ai incercat remedii homopate??

lavinia

acum 14 ani

am 16 ani si 145 kg si 1.65 m inaltime am incercat multe cure de slabire dar eu cred ca la mine se resuce atunci cand o sa fiu linistita si ordona si o sa imi iasa toate asa cum vreau eu!!!!!!!!!! ce sa fac deocamdata?

bestiutza

acum 14 ani

in primul rand ti-as recomanda o vizita la medicul endocrionolog! Ai incercat?

ionut

acum 11 ani

Eu am avut 120 de kg si am reusit sa slabesc cu ajutorul unui grup de terapie, acum 3 ani.Am vazut ca se organizeaza iar acest grup.Recomand cu incredere, m-a ajutat sa-mi pun ordine in gandire.Gasiti reclama pe onlinepsihologie.wordpress.com:
Grup de suport pentru scadere in greutate si mentinerea starii de bine