OBEZITATEA

Obezitatea

Postata de adriana239131609 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,sunt o femei de 34 ani,si sunt obeza cintaresc107kg la un1,72m nu stiu ce sa mai fac am tinut o groaza de diete si nu scad in greutate . maninc foarte putin si piine nu consum de 2 ani ,si maninc nu-mai sanatos ,salate .etc.Adevarat sunt bolnava si cu tiroida ,am luat tot felul de medicamente prescrise de medic endocrinologic si tratamentul la-m tinut 4 ani si tot asa sunt ,sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac.va rog spunet-im ce sa mai fac.VA MULTUMESC.

Raspunsuri (12)

Iuli

acum 13 ani

Presupun ca faceti regulat un control endocrinologic daca stiti ca aveti probleme. Dupa cunostinta mea tratamentul pt tiroida se ia toata viata, nu 4 ani. Deci daca stiti aceste lucruri, inseamna ca din punct de vedere endocrinologic sunteti ok si nu de acolo vine greutatea excesiva. In acest caz, nu mai ramane decat alimentatia. Orice om care este gras este astfel pentru ca mananca prea mult sau ce nu trebuie. Nu am nici un dubiu asupra acestui fapt. Mama mea la 1m65 ajunsese la 100 kg (deci cam acelasi raport ca la dvs). Acum are 60-65. Stiti ce a facut? Nu a mai mancat deloc vreo 10 zile si apoi foarte putin pana a slabit. Acum se mentine mancand putin si sanatos. Dar nu exista asa ceva ca un om care mananca foarte putin si nu slabeste sau mai rau, se ingrasa. Daca nu veti mai manca deloc veti vedea ca slabiti.
Va recomand sa consultati un medic specializat in boli de nutritie.

sadica

acum 13 ani

cum sa nu manace deloc? ai idee cate pericole exista? intradevar , mancati mai putin, oricum cred ca mancati putin, dar face-ti miscare! uitati-va la emisiunile de genul
"daiana-anghel-declara-razboi-kilogramelor-in-plus-in-reality-show-ul-marele-castigator" unde veti obtine informatii si veti vedea ca se poate
Cautati in librarii carti cu sfaturi, nu numai cu diete, ci care va ionformeaza despre alimente , proprietatile lor si calorii.si din nou miscare, mers pe jos, kilometii pe zii, urcat scarile .da stiu, veti spune ca nu se poate, hm...serios?

Iuli

acum 13 ani

Draga mea "sadica", daca ai avea 110 kg la 1m70, ai sti ca este foarte periculos sa faca sport pentru ca ii poate ceda inima, poate face puseu de tensiune, etc. Asa ca trebuie intai sa dea jos vreo 15 kg si abia apoi sa incerce un pic de miscare, treptat. Si nu, infometarea nu reprezinta nici un pericol. Numai trebuie ca persoana sa bea suficienta apa si sa fie atenta la semnalele corpului. Daca apare o senzatie neplacuta oriunde, trebuie intervenit. In rest, eu sunt convinsa ca doamna mananca destul. NICI UN OM CARE MANANCA PUTIN SI SANATOS NU ESTE GRAS. Asta sa o stii de la mine.

mimi

acum 13 ani

da sigur dupa etc-ul ala ce e ceafa de porc - nu mai manca nimic foamea aia e slabeste

adriana239131609

acum 13 ani

Draga doamna ,poate dv nu stiti ce inseamna sa traiti o viata intraga nu mai cu legume si fructe si carne sp***a .adica peste si pui,dv spuneti asa pt ca nu stiti si dupa acel comentariu cu ceafa de porc sa stiti ca va inselati amarnic si ori cum parerea dv nu ma ajuta cu nimic.Va multumesc pt amabilitate

Gabriela

acum 13 ani

Pentru problema dvs de sanatate, in primul rand ar trebui sa faceti o analiza a intregului organism cu un aparat total inofensiv, care citeste la nivel de celula, fara radiatii si fara recoltare sange, pentru a vedea cauza problemelor dvs de sanatate. Aceasta analiza dureaza 30 de minute si costa doar 70 Ron. Apoi, in functie de rezultat vi se va recomanda tratament 100% naturist si personalizat pentru dvs. Pentru mai multe detalii si programari puteti suna la tel 0720325245. Gabriela.

Corina

acum 13 ani

Buna seara! Raspunsurile pe care le-ati primit nu le consider satisfacatoare, de aceea mi-am permis sa intervin. Privarea organismului de elementele nutritive de care are nevoie zilnic este o mare greseala. In momentul in care acesta nu primeste din alimentatie suficient, isi extrage necesarul din masa musculara si totodata face depozite, ceea ce mareste numarul de kilogramelor. Deci infometarea nu e o solutie! Mi-as dori sa va ajut, daca sunteti interesata sa luam legatura, contactati-ma.

adriana239131609

acum 13 ani

Buna seara . sigur mi-as dori sa ma ajutati credeti-ma sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac va multumesc.

Corina

acum 13 ani

Adresa mea de email este: [email protected]

Sena

acum 13 ani

De ce nu mergeti la un medic nutritonist? Nu inteleg...

loredana_p

acum 13 ani

Buna ziua! in primul rand vreau sa fac o remarca: dieta nu inseamna numai sa aveti un regim alimentar sarac in grasimi si carbohidrati; dieta inseamna stil de viata care se compune din regim alimentar, exercitiu fizice, si utilizarea unor suplimente de slabit adecvate organismului dvs!

carmen popa

acum 12 ani

daca nici o alta varianta nu a dat rezultate, poate ca ar fi bine sa luati in calcul si varianta chirurgicala.

va puteti face o programare la dr Copaescu (daca vreti cel mai bun specialist) si dupa un consult amanuntit va va spune daca este cazul sa apelati sau nu la chirurgie. va pot spune din experienta proprie, ca desi este chirurg (si stim ce faima au acestia ) nu se va repezi sa va taie daca aveti alta varianta de slabire care sa dea rezultate. eu l-am consultat la clinica Delta Hospital(http://www.deltahospital.ro/ )

toate cele bune