obezitate

Obezitatea

Postata de lavinia129 cu 13 ani in urma.

intrebare
se poate, ca din cauza obezităţii, unui copil de 10 ani sa nu i se dezvolte penisul
se pot face tratamente la copiii de 10 ani care au un penis foarte mic sau trebuie sa asteptam pubertate. este o legatura intre obezitate şi enurezis nocturn

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Lavinia, Bnă ziua ,
Nu trebuie să aşteptaţi pubertatea , cu bilet de trimitere de la medicul de familie , un endocrinolog , în funcţie de raportul dintre vârsta de 10 ani ,greutate şi înălţime ,va stabili gradul de supraponderabilitate . Apoi , presupusa d-vs insuficientă desvoltare a organelor genitale ale băieţelului ,în corelare cu supraponderabilitate,va fi analizată prin prisma unui examen endocrin .Examenul penisului şi scrotului presupune o tehnică mai aparte,dar simplă .După 5-10 minute de când copilul stă în cadă în apă calduţă pentru baie .,penisul devne la mărimea reală ,iar testicolele ar trebui să coboare în scrot. Eliminaţi factorul endocrin , reglaţi regimul alimentar şi numai după aceea aşteptaţi pubertatea să-şi spună cuvântul. Succes. Dr Emil Otesteanu

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

buna ziua! da, exista o legatura intre marimea penisului si kg in plus! trebuie sa duceti copilul la institutul de endocrinologie Parhon si acolo se vor face investigatiile necesare.. eu va spun ca in studentie am facut endocrinologia la Parhon si am vazut foarte multi baietei internati care erau grasuti si profesoara ne-a mentionat ca daca vom fii mame de baieti sa-i hranim cu aer, sa nu ne fie mila caci mai tarziu vom regreta! am si eu un baietel de 3 ani si sunt stresata caci parintii l-au invatat sa rontaie mereu cate ceva....Sanatate multa! Alina Iatan.

Iuli

acum 13 ani

Poate fi adiposo-genital. Consultati endocrinologul cat mai repede!

Andrei

acum 12 ani

Este necesara o operatie pentru marirea penisului unui copil de 13 ani?