obezitate

Obezitatea

Postata de camelia_luci cu 14 ani in urma.

am 104 kg si 160 cm lucrez 12 -14 ore zilnic nu prea am timp de sport ,cum pot slabi?

Raspunsuri (11)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In acest caz trebuie instituit un regim hipocaloric, repartizat in 5 mese - 3 mese principale, 2 gustari. Sfatul meu este sa consultati "fizic" un nutritionist care va afal de la d-voastra obiceiiurile alimentare si in functie de examinarea clinica, asocierea unei patologii sau nu?!, in functie de programul de munca va va face un regim individualizat.

secret

acum 14 ani

doamna doctor imi puneti va rog frumos o cura ?

secret

acum 14 ani

am 12 ani si 58 kg ce sa fac?

secret

acum 14 ani

doamna doctor,imi puteti da cura repede?

maria34681

acum 10 ani

Pastile de slabit -
http://track.buythermacuts.ro/product/ThermaCuts/?uid=2484&sid=746&pid=115&bid=adc***aec
Am inceput sa iau Thermacuts acum 2 luni de zile, si am slabit deja 16 kilograme.

secret

acum 14 ani

imi puteti scrie mai repede va rog frumos

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

IMC = 40 kg/m2 ceea ce semnifica obezitate, IMC normal este intre 18,5 - 24,9kg/m2.

Alimentele premise trebuie sa fie impartite in 4-5 mese (3 mese principale si 1-2 gustari).

Masa de dimineata este obligatorie!!

Este bine sa va incadrati, intr-o zi, in urmatoarele cantitati:
- 40-60 grame paine graham/integrala
- 250 ml lapte sau iaurt/sana/chefir-evitati lactatele cu 0%grasimi!!
- 2-3 oua/saptamana: fierte sau oua romanesti sau omleta fara ulei
- legumele sunt \"la liber\", chiar si un kilogram/zi
- cartofi/orez/paste/porumb/fasole uscata trebuie evitate cat mai mult (maxim 1 data/saptamana consumate, aproximativ 150 grame).
Puteti sa inlocuiti cu orez brun sau basmati, paste din faina integrala.
- 200 grame fructe: mere, caise, piersici, pepene galben, portocale, visine, ananas sau 400 grame de grapefruit, pepene verde
- 250 grame carne sp***a preparata dietetic (fiarta, la cuptor, gratar)
- 200 grame branza de vaci/cas/urda sau 100 grame telemea de vaca.

Aportul de lichide este important.
Consumati apa plata (2-2,5 litri/zi) cu lamaie, evitati sucurile de fructe, bauturile light.

Exemplu:
Dimineata:
- 2 felii paine + mezeluri (sunca, muschi file)/branzeturi slabe (cas, urda, telemea sp***a de vaci, branza dulce de vaci) + legume sau 250 ml lapte si 3-4 linguri cereale (fulgi de ovaz, Vitalis, Fitness)

Gustare 1:
- 200 grame fructe

Pranz:
- supa/ciorba fara cartofi, orez, paste (chiar si 2 farfurii) Sau
- felul 2: friptura (fiarta/gratar/cuptor) de pui/vita/peste + legume (ca salate sau mancare dietetica, fara rantasuri/smantana, cu putin ulei) sau cartofi (fierti/cuptor), orez, paste (1-2 ori maxim pe saptamana, niciodata seara!!!)
- la pranz se mai poate manca o felie de paine

Gustare 2:
- 250 ml iaurt, sana, chefir (daca sunt de baut chiar si 400ml)

Seara:
- la fel friptura cu legume (ca mancare sau ca salata). In loc de carne sa poate consuma branza sau soia sau ciuperci ori masline.

De asemenea unul dintre cele mai importante roluri il detine activitatea fizica care trebuie realizata pe cat posibil constant, in fiecare zi.

ccosti69

acum 14 ani

pentr camelia
Nu trebuie sa disperi."Lucrez12-14 ore"...la ce.Inseamna ca nu ai timp sa mananci si cea mai importanta masa a ta cred ca e seara unde bineinteles ca "mananci bine".de unde si aceste kile in plus .Incearca niste diete pe care le gasesti chiar pe acest sait, si fati ordine in activitatea zilnica , si timp pentru mese. Putin si des.Fara sa exagerezi cu mancarea,iar painea si dulciurile uitale pentru o vreme. succes.

secret

acum 14 ani

va multumesc foarte mult

laura

acum 14 ani

am 35 de ani si am 65 de kg sunt disperata va rog frumos sa imi dati o dieta

cristi

acum 14 ani

am 42 de ani si 95 de kg va rog sa imi dati o dieta