intrebare

Obezitatea

Postata de marianaandrei66 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am baiatul obez,are 9 ani ,54kg,142 cm.Ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care el nu manca decat pui sau peste grill, nu bea decat apa minerala,fara fast food,laptele degresat si cu putine cereale,iar dulce f putin (max 100cal/zi).Ca sport mers pe jos 20min si banda 10min zilnic,o data pe saptamina inot 1 ora.Mentionez ca este asmatic si foloseste Simbycort.Metabolismul lui refuza categoric sa raspunda la stilul de viata si daca m-ati sfatui v-as ramane recunoscatoare.Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ac***a in vedere ca este copil, chiar daca vi se pare ca nu raspunde la modificarea stilului de viata, in nici un caz nu ar fi recomandate medicamentele de slabit. in afara de efortul fizic mentionat mai sus, merge si la scoala la orele de educatie fizica sau este scutit?
in lipsa unui consult, aici nu s-ar putea recomanda decat diete si exercitiu fizic, pe care cred ca oricum le incercati deja. cateva exemple mai gasiti si aici pe acest site printre care si un articol despre obezitatea juvenila care ar putea ajuta:
//sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/dieta-pentru-copii-supraponderali_5406

cat despre cauzele obezitatii la copil, in mare parte sunt datorate stilului de viata, si doar putine cazuri sunt de cauza endogena (dereglari hormonale- hipotiroidism, etc.), acest lucru putand fi decelat printr-un set de analize la medicul de familie.

cred ca atitudinea corecta ar fi un consult la un medic nutritionist pentru ghidarea unei diete adecvate fiului dumneavoastra.

va urez o zi buna