hipotiroidia

Obezitatea

Postata de ciubotariu136819 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
sunt diagnosticata cu hipotiroidie in urma unei operatii. De atunci am luat 20 kg. in greutate si am incercat si regim alimentar plus activitate fizica. Nu m-a ajutat prea mult. Am citit ca exista medicamentul Lindaxa care m-ar putea ajuta sa scap de kg. in plus. Este bine sa-l iau?Mentionez ca iau Eutyrox 100.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Lindaxa contine sibutramina, destinat pentru tratamentul obezitatii, ce poate fi indicat doar de medicul specialist in endocrinologie sau diabetologie ,boli metabolice si de nutritie. acesta este asociat unui regim alimentar hipocaloric cu activitate fizica sporita, ca parte a unui program terapeutic de combatere a obezitatii prin supraalimentare.
cresterea in greutate este un semn al hipotirodismului, ce va fi tratatat corespunzator, conform indicatiilor medicului endocrinolog.