greutatea copilului

Obezitatea

Postata de claudia bty cu 9 ani in urma.

Buna ziua.am o fetiță de 3 ani si 3 luni are 1.06 cm si 21.5 kg va intreb daca este normal pt varsta ei greutatea...va intreb deoarece toata lumea imi zice k e durdulie...dar ea abia mananca ceva o zi întreagă...tre sa fug dupa ea cu mâncarea...ea mi se pare si e un copil activ fuge se joacă....zic k e normala...trebuie să merg la medic?ma simt ft prost cand imi fac fetita grasuta...va multumesc :-( cu respect.

Raspunsuri (3)

claudia bty

acum 9 ani

Multumesc!o zi frumoasa!

Adrienne

acum 9 ani

Aceste date sunt pentru 172 cm la maturitate.O fetita la varsta de 3 ani ar trebui sa aiba 0,97 m si 12,4 kg.Ea se incadreaza la inaltime intre varsta de 5 ani [1,03m ] si 6 ani[1,10m]. La greutate se incadreaza intre varsta de 8 ani [19,8 kg ] si 9 ani [ 22,4 kg ].

Dr. Diana Enachescu

acum 9 ani

Pentru varsta de 3 ani greutatea normala ar fi ~ 15 kg, iar inaltimea ~ 95 cm. La o prima vedere are intr-adevar are cateva kg in plus, insa este mai inalta. Pentru copii dezvoltarea se apreciaza in functie de grafice - curbe de crestere in inaltime si in greutate pe baza carora se stabileste daca evolutia este corespunzatoare sau nu. Adresati-va medicului de familie sau pediatrului pentru un consult amanuntit si pentru a descoperi eventualele greseli in regimul alimentar.