De ce m-am ingrasat/

Obezitatea

Postata de gabriela mocan cu 12 ani in urma.

Buna seara,am o problema.In ultimile 5 luni m-am ingrasat mult si nu stiu de ce.Mananc foarte putin si totusi s-a depus cam 6 kg.Mentionez ca sunt la menopauza .Am 1.67 inaltime si 90 de kg.Ma sperie acest lucru.Ce pot sa fac?Va multumesc
Cu stima Gabriela

Raspunsuri (2)

victoras

acum 12 ani

E normala ingrasarea daca esti la menopauza.Dupa ce hormonii se vor"linisti'''' iti vei reveni. Ai grija totusi la alimentati si fa miscare.Sanatate!!

marina tisau

acum 12 ani

Ai consultat un medic care sa-ti spuna ce e de facut?
o idee ar fi si sa participi la un seminar pe tema "Chirurgiei Obezitatii si a Bolilor Metabolice", organizat in cadrul Delta Hospital. vei afla multe raspunsuri si totodata ce e de facut. tot la Delta poti gasi ajutor si in cadrul grupului de sprijin ASPO (Asociatia pentru Sprijinirea Pacientilor cu Obezitate). daca alegi rezolvarea pe cale chirurgicala, ti-l recomand cu toata increderea pe dr Catalin Copaescu.