dati-mi un sfat

Obezitatea

Postata de floare7 cu 14 ani in urma.

Am obezitate morbida gr 4 ,vertij pozitional si sechele de poliomielita.Ma deplasez greu si pe distante foarte mici(15_20pasi).Am inceput o dieta si tratament si din 9 decembrie pina acum am reusit sa slabesc 11,500 kg.Totusi duc in continuare o viata sedentara. Cine mi-ar putea da un sfat ,cu ce as putea inlocui mersul sau pedalarea pe bicicleta? Celor care-mi veti intinde o mina de ajutor le multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Adina

acum 14 ani

Salut,
pentru problemele pe care le aveti dv. va puteti adresa unu kinetoterapeut dintr-un centru medical, sau unuia privat pentru a va intocmi o evaluare neuro-mio-artro-kinetica si a va prescrie un program de gimnastici speciale si posturari pe care le puteti face in mare parte si la domiciliu cu un minim de instrumentar improviazat. Odata cu kinetoterapeutul, ar putea influenta pozitiv situatia dv. si un terapeut ocupational. Efortul financiar va fi minim deoarece kinetoterapeutul va va invata exact ce sa faceti si singura apoi din cand in cand va va putea reevalua si stabili noi prioritati.
Va amintesc ca exercitiul fizic medical este cea mai ieftina si mai putin nociva forma de tratament.
In rest va urez sanatate,
prof. kinetoterapeut Onu Ilie

floare7

acum 14 ani

Va multumesc din suflet pentru sfatul dumneavoastra.Stau la tara si deocamdata nu stiu unde as putea gasi un kinetoterapeut.Poate am sa reusesc sa-l gasesc la spitalul judetean.Sanatate si numai bine!