cum pot slabi daca am ovare polichisice

Obezitatea

Postata de didy89 cu 13 ani in urma.

in urma cu o luna am fost diagnosticata cu sindromul ovarian polichistic si mi-a recomandat doamna doctor sa iau timp de 3 luni anticonceptionale yaz...din pacate ma confrunt cu o problema destul de mare cu greutatea(100 kg la 1.75m) si am tot incercat diferite metode de slabit.
nu fac excese cu alimentatia si fac sport cel putin o ora zilnic si totusi nu se vede nici-un rezultat .am mare nevoie de un sfat...am inteles k unul din motivele pentru care nu slabesc ar fi problema ovarelor...dar o solutie trebuie sa existe,nu?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Eu am slabit in timpul cat am luat anticonceptionale pentru un chist (de aceea ma ingrasasem si eu) cu jogging si cu nemancat seara DELOC. Mancam la pranz (insemnand ora 14 cu aproximatie) si apoi nimic pana a doua zi de dimineata (eventual un ceai).

didy89

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns...sper sa isi faca si la mine efectul anticonceptionale.cat despre mancat seara...nici eu nu mananc cine stie ce dup 14...un fruct un iaurt...dar o sa incerc si varianta ta.multumesc enorm!

psh Ioana Panculescu

acum 13 ani

ai incercat sa mergi la nutritinist si la psiholog?

didy89

acum 13 ani

pai...nu,nu am incercat...dar...ce sa imi zica un nutritionist?ce nu pot manca?ac***a in vedere k am si probleme cu stomacul...am helicobacter pylori ...nu pot face nici un fel de exces...iar varinata cu psihologul ...nici atat...sicer va spun ca nu vad ce ar putea sa imi zica...

gabriela tania

acum 12 ani

Un psiholog si un nutritionist ar fi o alegere buna pentru tine ,sfatul d-nei Panculescu a fost corect.Un nutritionist iti arata in primul rand ceea ce ar trebui sa mananci si cat si cand insa alegerile iti apartin.

didy89

acum 12 ani

multumesc pentru sfat ...imi recomandati un doctor nutritionist sau psiholog?mentionez ca sunt din bucuresti.