ciclul prelungit? CAUZA?

Obezitatea

Postata de fusun cu 11 ani in urma.

Buna ziua! In 4 luni am luat aproximativ 20 de kg.Pe langa aceasta, ultima menstruatie s-a prelungit pana la 18 zile(inca mai sangerez); am fost la ginecolog si mi s-a prescris: 4 fiole Ergomet, 6 fiole fitomenadion si 6 gluconat de calciu.FARA REZULTAT.Am ameteli (chiar vertijuri), un nod in gat ce nu ma lasa sa expir aerul normal si nici sa inspir..Am fost trimisa de catre ginecolog la un nutritionist in vederea alimentatiei mai bune si cu scopul de a mai scadea in greutate.Analizele au iesit bune cu exceptia transaminazelor si a trigliceridelor (valori extrem de mari);am facut si virusii hepatita A,B,C care au iesit nagativ...Am tratament de la cardiolog cu tertensif si aspacardin (Hipertensiva),nu stiu incotro sa mai merg, la ce fel de medici.Ma distruge vertijul si sufocarea! AJUTOR!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Menstruatia prelungita si in cantitate mare se numeste menoragie. Consecinta pierderilor mari de sange este anemia, care poate sta la baza vertijului.
Va recomand sa consultati un medic endocrinolog pentru testarea functiei tiroidiene ( dozare de TSH, ATPO, fT4) deoarece suferinte tiroidiene( hipotiroidia) poate da crestere in greutate si tulburari ale menstruatiei. De asemenea, in urma consultului endocrinologic si a dozarilor hormonale pot fi depistate anomalii ce stau la baza disfunctiei ciclului menstrual.