Balon intragastric?

Obezitatea

Postata de Andrei cu 2 ani in urma.

Buna ziua,
Am o intrebare legata de balonul intragastric.
Ma intereseaza montarea acestuia dar as vrea sa stiu un lucru si nu am reusit sa gasesc aceasta informatie nicaieri (medicul inca nu l-am contactat).
Am vazut ca scrie peste tot evitarea bauturilor carbogazoase pentru slabire eficienta.
Intrebarea mea este alta: Ma intereseaza daca bauturile carbogazoase pot fi consumate cand balonul este montat? Nu ma intereseaza eficienta in slabire legata de aceasta intrebare (oricum beau numai cola zero sau cate 2 beri pe saptamana), ma intereszeaza din punct de vedere tehnic daca se pot consuma, daca afecteaza balonul, daca il strica mai repede, daca exista riscuri.
Si inca o intrebare: daca se poate consuma alcool (tarie, cognac, vodka) necarbogazos, la fel - tehnic - afecteaza balonul, il strica/sparge etc?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Obezitatea/inelul-gastric-solutie-impotriva-obezitatii_16404