Violeta Buna.mau durut genunchii ,mai ales cel sting ca schiopatam si mi sa recomandat film?

Oase si articulatii Operatie ortopedica

Postata de VIO 43 cu 3 ani in urma.

La rezultatul radiografiei 1- moderate modificari bilaterale de gonartroza,predominant stinga.Subluxatie laterala a rotulelor,predominant dreapta . 2-pinten calcanean.entezita ahiliana.Daca va rog sami spuneti diagnosticul, ceas putea remedia cit de cit ,ce recomandari medicale .Am ales sa fac infracycling pentru arderi si tonifiere si daca e o idee buna si putina miscare a genunchilor

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna seara,
Atat distrugerea articulatiei genunchiului (gonartroza), cat si tendinopatoa insertionala calcaneana ("entezita achiliana") sunt consecinta supra-solicitarii mecanice a organismului (greutate excesiva, efort exagerat).
Prin urmare, este logic ca nu veti rezolva situatia prin efort fizic, ci veti agrava enorm aceasta situatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

VIO 43

acum 3 ani

Infracicyclingul este un aparat cu pedale , as putea sa fac la el,ideea ca pedalezi foarte usor ca si cum ridici genunchii,ce parere aveti ?, se recomanda in cazul meu,?daca nu atunci care ar fi o solutie