vertebra L5

Oase si articulatii

Postata de andreeva cu 13 ani in urma.

in urma unui accident auto m-am ales cu fractura vertebrei L5. din cate mi-au spus doctorii a fost cel mai fericit si cel mai usor caz din cate puteau fi. mi-au recomandat repaus total 6 saptamani si purtarea unui corset special de cate ori ma ridic din pat pt a evita complet rasucirile si aplecarile. merg singura dar nu fac nici un efort la recomandarea medicilor. as dori sa stiu in cat timp voi fi vindecata complet, daca o sa fie necesara fizioterapie sau daca voi putea fi ca inainte de accident. tin sa precizez ca in urma rmn-ului a reiesit ca in afara faptului ca vertebra are o mica ciobitura (fractura) spre norocul meu nu a atins nimic, nici un nerv sau altceva

Raspunsuri (2)

acum 13 ani

Sigur vei avea nevoie si de fizioterapie, cred ca nu iti poate spune nimeni in cat timp vei fi vindecata complet, fiecare organism are modul sau de recuperare.

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

buna ziua! fizioterapia e indicata numai daca exista durere sau cicatrice mai urate....daca nu ai nevoie de exercitii de mobilitate si apoi un program de gimnastica medicala. Sanatate multa! cu drag, Alina Iatan. wwwfkt.ro