va rog frumos

Oase si articulatii

Postata de luciadria cu 12 ani in urma.

de cateva zile ma deranjeaza o durere la incheietura din umar a mainii stangi mai ales cand ma aplec ma doare foarte tare iar durerea se duce pana la ceafa. Va rog sa-mi dati un sfat ,ce sa fac. Va multumesc frumos !

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Poate ati suferit un traumatism la nivelul umarului sau ati primit ceva curent de aer rece ( la geamul deschis de la masina ) , si daca nu cedeaza la Diclofenac comprimate si unguent local ,mergeti la un consult la medicul de familie ..

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Posibil ca durerile din umarul si maina stanga sunt provocate de o spondiloza cervicala, nu este exclusa si hernia de disc cervicala. Trebuie sa mergeti la un consult la un medic reumatolog sau un alt medic care se ocupa de tratamentul problemelor coloanei vertebrale (de acolo pornesc problemele dv.). Pe langa tratamentul antiinflamator care va fi prescris aveti nevoie de un program kinetoterapeutic, masaj, posibil fizioterapie, tratament cu condroprotectoare si vitamine, un program prin care sa va protejati pe viitor coloana vertebrala de procesul de degenerescenta. Sunt eficiente si ozonoterapia, terapia craniosacrala, infiltratiile cu remedii homeopate pe traiectul coloanei vertebrale. Pentru o abordare serioasa este important sa fie cunoscut si varsta, santeti barbat sau femee, masa corporala, activitatea profesioala, alte probleme de sanatate, traumatisme suportate.
Multa sanatate

luciadria

acum 12 ani

sunt femeie am 35 de ani , 80 kg si sunt de profesie profesor invatamant primar am doua nasteri una normala si o cezariana in urma cu 7 ani si respectiv 2 ani , nu am alte afectiuni .

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Stimata Doamna,
Acum mi-am lamurit putin mai mai mult problema dv. Am identificat mai multi factori care predispun la suferinta dv. Este suprasolicitarea psihoemotionala si fizica la serviciu, sunt kilogramele in plus pe care le aveti, este operatia de cezariana. Eu privesc lucrurile din punct de vedere al Medicinei integrative. Durerea in umar o aveti de la spondiloza cervicala, cu siguranta aveti periodic si dureri la nivelul coloanei lombare.
Am tratat astfel de probleme cu rezultate destul de bune.
Terapia craniosacrala va poate echilibra starea psiho-emotionala si va elibera restrictiile tesuturilor de la nivelul coloanei vertebrale.
Ozonoterapia are efect antiinflamator, antialgic si reparator al tesuturilor (disc intervertebral, articulatii, ligamente, musch).
important este si stabilirea unui regim individualizat de reechilibrare a metabolismului dv.
Daca va mai pot fi de folos va astept cu drag intrebarile.