va rog dati-mi un sfat

Oase si articulatii

Postata de Marioara2876326 cu 13 ani in urma.

am un baietel de 4 ani aproape de un an se vaita de dureri de picioare si maini spune cal doare carnita mai mult seara si dimineata si cateodata si capul doamna doctor mi-a spus ca dincauza ca creste dar nu cred ca-i asa pentru ca ii mic de varsta lui si nu mai creste va rog sa ma ajutati cu un sfat ce trebuie sa fac

Raspunsuri (5)

Anca

acum 13 ani

Buna ziua. A avut febra in acest an de cand se plange de dureri? Este mai irascibil decat de obicei? A scazut in greutate? Examinati putin locuri in care baiatul prezinta dureri si vedeti daca nu sunt tumefiate (umflate) in special la nivelul articulatiilor pumnilor, coatelor, umerilor, gleznelor,genunchilor si solduri. In prima faza afectarea apare la pumn si genunchi. Sfatul meu este sa consultati cat mai repede un medic pediatru. Poate suferi de artrita juvenila idiopatica. O zi buna!

Marioara2876326

acum 13 ani

multumesc pentru sfat

Marioara2876326

acum 13 ani

nu a vaut febra a scazut 1kg,si nu are umflaturi multumesc mult pentru sfat

floryny

acum 13 ani

Incearca sa-i faci frectie seara inainte de culcare si ii poti da nurofen sirop poate asa il vei linisti. Ii mai poti da si calciu Sandoz.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Nu sunt deloc ok simptomele micutului. Poti incepe cu un set de analize de sange, in care sa fie incluse si aslo, proteina c reactiva, factorul reumatic, vsh, etc. Mergi la un medic pediatru din spital (la spitalul Budimex sau Grigore Alexandrescu sunt medici foarte buni si cu experienta).