Vă rog frumos să imi răspundeți

Oase si articulatii

Postata de Gabimirela cu 8 ani in urma.

Vă rog să-mi interpretări si mie rmn.fiului meu in varsta de 17 ani:Rmn genunchi stg,examinare nativa cu substanța de contrast a genunchiului evidentiaza modificari difuze de semnal,patologice,gadolinofile,la nivelul epifizelor prooximale ale tibiei,peroneului si epifizei distale a femurului,predominant la nivelul tibiei si peroneului.Se recomanda consult hematologic...Cu multumiri astept raspuns

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Este absolut imposibil de comentat un astfel de rezultat scris fara studierea directa a imaginilor si fara examinarea clinica a pacientului.
Nu ne-ati precizat insa elemente capitale: greutate/inaltime si eforturi sportive practicate (astfel de modificari apar si in cazul supra-solicitarii sportive sau in cazul unor trauatisme).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Gabimirela

acum 8 ani

Copilul meu are o inaltime de166cm,greutatea 52kg si este scutit medical ptr.orele de sport având sindrom PRUNEE BELLI de la nastere,precizez ca nu s-a lovit iar durerile la nivelul genunchiului stg.au apărut in urma cu 6 luni,trezid copilul din somn.Aceste dureri cedand doar la ASPIRINA.

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

In acest caz, trebuie sa respectati sfatul de a consulta un hematolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Gabimirela

acum 8 ani

Ce legătură are genunchiul cu hematologia??

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Asa dupa cum vi s-a explicat, modificarile osoase decelate pe RMN ar putea fi expresia unei afectiuni de tip hematologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Gabimirela

acum 8 ani

Multumesc mult pentru răspunsurile acordate...