Usturime operatie

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 8 ani in urma.

Buna ziua, in urma cu 5 zile am suferit o ligamentoplastie si meniscectomie partiala.Ieri m am dat jos din pat de 2 ori si am mers sustinuta in carje ( fara sa las piciorul jos) si am facut cateva exercitii in timp ce stateam in pat.
Aseara am uitat sa iau algocalmin si nu am putut sa dorm din cauza unei usturimi foarte puternice localizata la incizia tendonului.Azi usturimea a continuat dar imi cedeaza cu algocalmin.
De la ce poate fi?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Pot fi zeci, poate sute de cauze.
Ideal ar fi sa-i puneti aceasta intrebare chirurgului care v-a operat, deoarece este singurul care cunoaste desfasurarea operatiei si evolutia post-operatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 8 ani

Multumesc pentru raspuns.Pot pune gheata?

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Crioterapia (gheata local) face parte din protocolul post-operator obligatoriu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 8 ani

Multumesc

Ioanam05

acum 8 ani

Buna ziua.In urma cu 12 zile am suferit o ligamentoplastie si meniscectomie partiala ( menisc extern).AM inceput recuperarea medicala( am flexie de 90 de grade, ma deplasez in carje , fara sa las greutatea pe piciorul operat).Am o portiune de aproximativ 10 cm inaltime si 10 -12 cm lungime unde este inca amortit ( portiunea se afla in paralel cu incizia de la tendon care are cam 4 cm si sub alta incizie de 2 cm).....
De la ce ar putea fi?