Usoara amortire brat/picior?

Oase si articulatii Operatie ortopedica Metastazele osoase osteolitice ale cancerului de san

Postata de Utilizator21540303261 cu 5 ani in urma.

buna ziua,

imi puteti spune va rog ce nerv este afectat / ce diagnostic ati pune pe descrierea urmatoare?

Cand dorm pe partea dreapta, urmeaza cateva zile in care simt ceva, nu as spune durere, mai mult inspre o usoara amortire in brat si picior pana la calcai inclusiv. Am auzit ca ar fi vorba de un nerv din articulatia umarului care ar fi afectat. Am suferit acum cativa ani de simptomele acestui tunel carpian, iar de cand am aflat despre ce este vorba si dupa exercitiile de miscare si dupa ce am avut grjia sa tin mana in pozitia corecta pe mouse, a fost bine. Insa problema cu dormitul pe partea dreapta persista.

Partea stanga nu are aceasta problema, este in regula si daca dorm intreaga noapte pe stanga.

Multumesc anticipat pentru informatii!

Raspunsuri (2)

Andra Aprodu

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/paresteziile-amortelile-si-pierderea-sensibilitatii_341

Utilizator21540303261

acum 5 ani

Am inteles, multumesc pentru articol, l-am citit cu atentie. Imi puteti spune va rog cum se numeste nervul ''responsabil'' pentru brat si picior din articulatia umarului? (nu am gasit in articol).

Multumesc!